فروشگاه تجهیزات فور یو کالا قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی سوالات متداول مشاوره و پشتیبانی : 09133627304

سبد خرید تجهیزات فور یو کالا
0 مورد

تاثیر آب بر راندمان مرغداری

تاثیر آب در پرورش طیور

آب یکی از مهم ترین ترکیبات شیمیایی غیر آلی در بدن طیور است که در تمامی جنبه های متابولیسمی طیور نقش مهمی دارد . بیش از 70 درصد بدن طیور آب است ؛ از این رو مصرف آب تمیز و گوارا در طول روز برای آن ها یک نیاز بسیار مهم و اساسی است که باید توجه زیادی به آن بشود .

پرندگان توانایی تحمل گرسنگی تا یک هفته را دارند اما بدون آب بیشتر از یک یا دو روز نمی توانند زنده بمانند و مصرف آب برای طیور و افزایش راندمان مرغداری و افزایش تولید نقش دارد  .

مصرف آب روزانه طیور را باید به صورت مرتب زیر نظر داشت زیرا اگر مصرف آب به طور ناگهانی در مرغ ها پایین بیاید نشان از بروز بیماری و ایجاد اختلال در بین مرغ ها و طیور است .

مصرف آب برای طیور از این نظر حائز اهمیت است که به هضم غذا کمک می کند و موجب دفع مواد زائد بدن و همچنین تنظیم درجه حرارت بدن طیور می شود که این تنظیم نبودن درجه حرارت بدن طیور می تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد برای مثال وقتی تولید حرارت در بدن طیور از دفع حرارت به روش های تبخیر آب ، دفع مدفوع و تولید تخم مرغ بیشتر باشد پرنده دچار گرما زدگی می شود و یا حتی در نتیجه این عمل به تلف شدن جوجه می انجامد .

 دریافتیم که آب برای طیور بسیار حیاتی است و مهم است و برای افزایش راندمان مرغداری بسیار تاثیر گذار است .

برای در اختیار قرار دادن آب تمیز و گوارا برای طیور باید از آبخوری مناسب استفاده کرد آبخوری که متناسب با سن و نژاد جوجه باشد و جوجه به سهولت و آسانی بتواند از آبخوری استفاده کند .

شما می توانید در صفحه تجهیزات مرغداری و در قسمت آبخوری طیور ، انواع آبخوری را مشاهده و طبق نیاز پرنده خود آن را سفارش دهید .

بهترین نوع آبخوری برای طیور آبخوری نیپل است که از هدر رفتن آب جلوگیری می کند ، آب تمیز و گوارا در اختیار پرنده قرار می گیرد و بدون نیاز به نیروی انسانی آب در لوله نیپل قرار می گیرد و همیشه آب در دسترس پرندگان قرار دارد علاوه بر آبخوری نیپل ،  آبخوری اتوماتیک جامیکو و آبخوری اتوماتیک جامبو نیز در اختیار پرنده برای تامین آب قرار می گیرد .

30 درصد از آب مصرفی طیور جذب بدن آن ها می شود ، 50 درصد آن از بدن جوجه دفع می شود و 20 درصد باقی مانده نیز از طریق تبخیر از دست می رود از این رو مدام جوجه ها نیاز به آب گوارا و تمیز دارند .

با افزایش دمای هوا نیاز به آب و  در نهایت مصرف آب نیز افزایش پیدا می کند .

یکی دیگر از دلایل افزایش مصرف آب پرنده افزایش سن و وزن پرنده است به طوری که هر چه جثه پرنده بزرگتر شود نیاز به آب بیشتری دارد و اینکه مصرف نمک و ملاس برای طیور نیز سبب افزایش مصرف آب برای آن ها می شود .

اگر دمای محیط از 25 درجه بیشتر شود مصرف آب پرندگان 4 الی 5 برابر می شود . میزان درجه دمایی مناسب برای آب طیور دمایی بین 10 الی 14 درجه می باشد و آب با دمای پایین تر از 5 درجه و بالاتر از 30 درجه اصلا برای طیور توصیه نمی شود .

کیفیت آب مثل گوارا بودن و عاری بودن از هر گونه آلودگی برای مرغ ها بسیار اهمیت دارد و اگر آب خوب و مطلوب در اختیار آن ها قرار گیرد در راندمان مرغداری تاثیر بسزایی دارد برای اطمینان از کیفیت آب مورد استفاده طیور می توان سالانه مقداری از آب را به آزمایشگاه های معتبر برای آزمایش و تست فرستاد تا از سلامت صد درصدی آب اطمینان حاصل شود .

میزان آب بدن جوجه در هفته اول زندگی 85 درصد است و این میزان آب به تدریج که مرغ بالغ می شود کاهش پیدا می کند تا در زمانی که به یک مرغ بالغ با میزان 55 درصد آب در بدن تبدیل می شود .

مصرف آب برای طیور ارتباط مستقیمی با مصرف غدا دارد به طوری که عوامل موثر در مصرف غذا به طور غیر مستقیم مصرف آب را تحت تاثیر قرار می دهند .


یکی دیگر از دلایل افزایش مصرف آب در طیور علاوه بر افزایش دما ، افزایش حرارت نیز است اختلاف درجه حرارت محیط با بدن پرنده سبب افزایش یا کاهش مصرف آب طیور می شود .

با افزایش درجه حرارت مصرف خوراک برای پرنده کاهش پیدا می کند و هر چه این درجه حرارت افزایش بیشتری پیدا کند مصرف آب نیز افزایش خواهد یافت .

از این مقاله این نتیجه حاصل می شود که اگر آب مطلوب با دمای مناسب و همچنین در آبخوری مطلوبی در اختیار مرغ قرار گیرد در راندمان  مرغداری تاثیر می گذارد .

آبخوری مناسب جوجه یکی از نیاز های پرنده برای تامین آب است . باید آبخوری مورد استفاده پرنده قرار گیرد که برای پرنده مناسب بوده و پرنده به راحتی بتواند از آن آب بنوشد .

شما می توانید جهت تهیه آبخوری طیور  و همچنین سایر تجهیزات مورد نیاز مرغداری به صفحه تجهیزات مرغداری مراجعه نمایید

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  آبخوری بلدرچین باید چگونه باشد ؟
•  تاثیر معجزه آسای گلاب در غذای ایرانی
•  تاثیر تغذیه در تخمگذاری مرغ
•  آیا گلاب خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد ؟
•  ارسال سریع خرید از فروشگاه لوازم فور یو کالا

اطلاعات تماس فروشگاه

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر
کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810 - 03155448608
واحد پشتیبانی : 09133627304
آدرس دفتر تهران : فلکه دوم صادقیه - برج گلدیس - طبقه هفتم
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس
نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان