فروشگاه تجهیزات فور یو کالا قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی سوالات متداول مشاوره و پشتیبانی : 09133627304

سبد خرید تجهیزات فور یو کالا
0 مورد

نقش پروتئین درغذای مرغ و منابع پروتئین برای خوراک مرغ

اهمیت پروتئین در خوراک مرغ

ریشه ی نام پروتئین اهمیت آن در تغذیه مرغ را مشخص میکند.
نام پروتئین از کلمه ی یونانی پروتیوز به معنای اول یا اهمیت اولیه گرفته شده است. همین نکته اهمیت پروتئین در خوراک مرغ را مشخص می کند. این ترکیب پیچیده مرکب از اسید های آمینه در تمام سلول ها یافت شده و در اغلب واکنش های شیمیایی حیاتی موجود در سوخت و ساز بدن مرغ دخالت دارد. لذا وجود آن در غذای مرغ یک امر حیاتی است.

چرا وجود پروتئین در غذای مرغ مهم است ؟

قسمت های مهم بافت های نرم مثل ماهیچه ، بافت های پیوندی ، کولاژن ، پوست ، مو ، سم ، پر ها ، ناخن ها و قسمت های شاخی منقار در پرندگان را پروتئین تشکیل می دهد لذا پروتئین در تغذیه مرغ باید احتیاجات بدن مرغ را تامین کند پروتئین های خون چون آلبومین ها و گلوبولین ها که در تنظیم فشار اسمزی دخالت دارند منبعی از اسیدهای آمینه اند و وظایف متعدد دیگری را بر عهده دارند .


آمینه اسید های ضروری غذا مرغ
 از نظر تغذیه طیور اسید آمینه ها به سه دسته تقسیم می شوند:
1.دسته ای که در تغذیه طیور احتیاجی به آن ها نیست. مانند آلانین ، اسپارتیک اسید ، هیدروکسی پرولین و سرین .
2.دسته ای که در بعضی شرایط مثلا هنگام جمع آوری تخم مرغ جوجه کشی باید در غذای مرغ باشد مانند تیروزین ، پرولین ، اسید گلوتامیک ، گلیسین و سیستین .
3.دسته ای که وجود آنها برای تغذیه ی طیور کاملا ضروری است و طیور قادر به ساختن آن ها در بدن نیستند . به این دسته اسیدهای آمینه ی اساسی می گویند . مانند میتونین ، لیزین ، ایزولوسین ، لوسین ، هیستیدین ، آرژنین ، والین ، تریپتوفان ، ترئونین ، فنیل آلانین ، گلیسین ، تیروزین و سیستئین .


پروتئین در جیره مرغ در گذشته
در گذشته افزایش میزان پروتئین غذای مرغ در هنگام تنش گرمایی یک امری عادی بود . این عمل در پاسخ به کاهش مصرف خوراک مرغ انجام می گرفت و بدین وسیله پروتئین جیره مرغ جهت حفظ میزان دریافت پروتئین خام در حد 17 گرم به ازای هر پرنده در روز تنظیم می شد .


تغییرات مقدار پروتئین غذای مرغ
 اکنون مشخص شده است که چنین تعدیل هایی ممکن است مضر باشند زیرا فرایند متابولیسم مواد مغذی در بدن دارای بازدهی 100 درصد نبوده و مقداری گرما در نتیجه ی آن تولید میگردد. متاسفانه پروتئین در این مورد کم بازده ترین ماده ی مغذی است و در نتیجه مصرف آن در تغذیه مرغ ، گرمای نسبتا بیشتری تولید می گردد . این گرمای اضافی ممکن است فشار زیادی را بر مکانیسم های دفع حرارتی بدن ( نفس نفس زدن و گردش خون ) وارد کند.
بنابراین با توجه به این که استفاده از پروتئین خام در غذا مرغ  بیشتر ممکن است مضر باشد حفظ میزان دریافت پروتئین در شرایطی که مصرف خوراک مرغ کاهش می یابد بسیار مشکل به نظر می رسد . بنابر این توصیه عمومی استفاده از میتونین و لیزین مصنوعی در خوراک مرغ است به طوریکه میزان دریافت روزانه آنها به ترتیب در حد تقریبی 360 و 720 میلی گرم حفظ شود.


گیاهان به عنوان منابع اصلی پروتئین غذای طیور
هر قسمتی از گیاه ( دانه ، برگ ، ساقه ) دارای پروتئین خاصی هستند . گیاهان با استفاده از نور خورشید و کربن در جریان عمل فتوسنتز قالب اصلی پروتئین ها را می سازند. و بنیان آمینی حاصل از آمنیون های معدنی و یا نمک های نیترات موجود در آب را وارد ساختمان پروتئین می کنند . 22 اسید آمینه ای که به عنوان سنگ های ساختمان تمام پروتئین ها شناخته شده است به آسانی توسط گیاهان ساخته می شود . به هر حال حیوانات می توانند فقط 12 اسید آمینه بسازند بنابر این برای تامین اسیدهای آمینه بسازند بنابر این برای تامین اسیدهای آمینه اولیه که به اسیدآمینه ضروری معروف اند به گیاهان متکی هستند.
گیاهان انواع مختلف پروتئین را می سازند و در قسمت های مختلف خود به مقادیر مختلفی ذخیره می کنند . بعضی گیاهان بیشتر از سایرین پروتئین می سازند . دانه های دو لپه ای مثل دانه های روغنی ، در مقایسه با غلات منابع غنی تری از پروتئین هستند ، به عنوان مثال دانه خشک سویا 43 درصد پروتئین دارد در صورتی که ذرت خشک تنها 10 درصد پروتئین دارد . قسمت های سبز گیاهان ، علف های جوان تازه ، برگ ها در مقایسه با ساقه و برگ های مسن تر که سلولز بیشتری دارند حاوی مقدار زیاد تری پروتئین هستند ( 20 تا 25 درصد ماده خشک )


تهیه ی خوراک مرغ
ما در فروشگاه فور یو کالا تولید کننده و عرضه کننده ی بهترین خوراک مرغ با فرمولاسیون تخصصی و متکی بر دست آورد های علمی هستیم . شما می توانید به آسانی بر حسب نیاز و هدف پرورش مرغ هایتان انواع دان مرغ را به صورت آنلاین سفارش دهید و به آسانی سبد سفارشتان را درب منزل یا مرغداریتان دریافت کنید .


خرید انواع دان مرغ با بهترین کیفیت

همچنین برای دریافت مشاوره ی تخصصی می توانید با همکاران ما در 4Ukala  تماس حاصل بفرمایید.
اگر این مقاله برای شما مفید بود نقطه نظرات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  تغذیه بلدرچین باید چگونه باشد؟
•  مصرف گلاب در دوران بارداری
•  بهترین قیمت تجهیزات فور یو کالا
•  دستگاه جوجه کشی اتوماتیک بخریم یا دستی
•  درباره فروشگاه فور یو کالا

اطلاعات تماس فروشگاه

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر
کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810 - 03155448608
واحد پشتیبانی : 09133627304
آدرس دفتر تهران : فلکه دوم صادقیه - برج گلدیس - طبقه هفتم
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس
نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان